Pôžička – kedy je naozaj nevyhnutná

Dnešný článok chceme venovať všetkým tým, ktorí si bezhlavo požičiavajú na rôzne zbytočnosti, a potom sa sťažujú, že majú problém so splácaním. Zatracujú poskytovateľov a obviňujú ich zo zdierania a úžery. Kedy je pôžička skutočne nevyhnutná?


Obsah článku


Nikto by však nemal zabúdať, že je to práve on, kto súhlasí so zmluvnými podmienkami, a to aj v tom prípade, že je jeho pôžička prakticky zbytočná. Mnohí ľudia sú schopní zadĺžiť sa iba kvôli vidine chvíľkového potešenia.

Máme na mysli pôžičky na dovolenky, pôžičky na vianočné darčeky a pôžičky na veci, s ktorými sa chceme pýšiť a predvádzať pred okolím. Takýmto pôžičkám hovoríme dôrazné NIE!

Existujú však aj položky, do ktorých sa investovať oplatí a to aj v prípade, že sa kvôli nim zadĺžime. Dnešný článok bude práve o nich.

Najdôležitejšie je zdravie

Ak chceme prežiť dlhý život v dobrej kondícii, musíme sa k svojmu telu správať čo najlepšie. Nie je vždy nevyhnutné financovať lekárov a odborníkov, nakoľko zdravotné poisťovne väčšinu potrebných zákrokov a ošetrení preplácajú.

To všetko však iba za predpokladu, že si riadne platíme zdravotné poistenie. Nie každý je v tomto smere taký precízny, takže keď dôjde k nečakanej potrebe lekára, poisťovňa sa na nás vykašle.

Úplne najčastejším zákrokom je ošetrenie zubov. Človek preventívne prehliadky ignoruje a k stomatológovi ide až keď je neskoro a chrup má v dezolátnom stave.

V tomto prípade ide však o stovky eur, a pokiaľ o zuby nechceme prísť nadobro, pôžička pre nás môže byť záchranou.

UPOZORNENIE: Poisťovňa nepreplatí ani ošetrenia úrazov, ktoré boli zavinené vplyvom alkoholu. Znamená to, že ak si úraz vyžiada hospitalizáciu alebo náročné ošetrenie, pričom bol pacient pod vplyvom alkoholu alebo drog, musí tieto položky hradiť zo svojho, resp. z úveru.

Medzi ďalšie položky, ktoré poisťovňa nepreplatí, patrí napr. zdravotná starostlivosť a rôzne druhy opatrovníctva (najmä pre seniorov, ale aj postihnutých a dlhodobo nepohyblivých ľudí). Ďalej zákroky iné, než medicínske a zákroky vyslovene na žiadosť pacienta.

Pôžičku možno čerpať aj na estetické zákroky, ktoré síce nemusia byť nevyhnutné, avšak znepríjemňujú nám život (napr. obriezka, plastické operácie krivého nosa, liposukcia atď.). Ideálnym pomocníkom je bezúčelový úver do výšky niekoľko tisíc eur.

Investícia do vzdelania ako do budúcnosti

Je absolútne jasné, že kvalitné vzdelanie v budúcnosti zlepší celkovú životnú úroveň. Navyše nie je práve vhodné štúdium odkladať na ďalší rok alebo na neskôr, keď sa peniaze podarí našetriť. Pribúdajúcim vekom totiž zvyčajne záujem o učenie klesá, kvôli čomu už mnohí ambiciózni ľudia o svoje sny prišli.

Ak teda nikto z rodiny alebo okolia nie je ochotný podať pomocnú ruku v otázke financií, pôžička je na mieste. V súčasnosti takmer každý poskytovateľ ponúka úverový produkt určený pre študentov.

TIP: S financovaním štúdia pomôže aj Fond na podporu vzdelávania, avšak upozorňujeme, že peniaze vyčlenené pre tento fond nedokážu pokryť celkový dopyt. Kvôli tomu sa ku zvýhodnenej pôžičke nedostane úplne každý. V prípade záujmu sa so žiadosťou poponáhľajte.

Pokuty sa nebudú ďalej násobiť

Systém pokút pozná väčšina z nás. Jazda MHD načierno, prekročená rýchlosť  alebo parkovanie na zakázanom mieste. Nevýhodou pokút je, že ak ich nezaplatíme hneď na mieste (v najnižšej možnej výške), suma bude ďalej už len narastať a aj z pár desiatok eur sa môže razom stať dlh v podobe stoviek.

V tomto prípade sa pôžička javí ako vhodná pomoc, pretože úrok je jasne stanovený a aj keď síce preplatíme aj pôžičku, úrok nebude narastať tak rýchlo, ako stúpajúce poplatky z omeškania splatenia pokuty.

TIP: Na vysporiadanie menších pokút odporúčame zrýchlené on-line a SMS pôžičky. Začínajú už na pár desiatkach eur.

S autom vyriešite veci rýchlejšie

Automobil je nevyhnutný najmä pre rodiny s deťmi, ktoré je nutné stále niekam voziť. Potrebu vlastného auta však majú aj živnostníci a podnikatelia, ktorí by bez neho len ťažko dokázali podnikať.

Je samozrejmé, že kupovať auto len tak pre „dobrý pocit“ je zbytočné a dôrazne ho neodporúčame. Chlapčenské sny sa odkladajú na neskôr, no ak je auto nevyhnutné a peniaze na účte nie sú, opäť je vhodné vybaviť si pôžičku. Veľmi obľúbený je aj nákup auta na leasing.

Pretrpíte náhlu stratu zamestnania

Nie je ničím výnimočným, ak aj dlhé roky zamestnaný človek dostane výpoveď. Ďalším rizikom je ukončenie činnosti zamestnávateľa, ktorý môže zo dňa na deň skrachovať a prepustiť tak všetkých zamestnancov.

V dobre platených oblastiach tento scenár nie je až taký hrôzostrašný, pretože ľudia majú našetrené peniaze práve pre takýto „výpadok“. Obrovská časť populácie Slovenska však pracuje v mizerných podmienkach za platy, ktoré sotva pokryjú mesačné náklady. Každý výpadok príjmu teda predstavuje priam neprekonateľný problém, ktorý v mnohých prípadoch nemožno riešiť inak, než práve pôžičkou.

Zlúčenie úverov do jedného

Zlúčenie všetkých aktuálnych úverov do jedného je vlastne konkrétnym typom úveru. Nazýva sa konsolidácia úverov a dobre poslúži vtedy, ak si nevieme dať rady so splácaním viacerých úverov naraz.

Ak splácame jednotlivé úvery samostatne, neraz je celkový súčet splátok privysoký a človek by sa rád od toľkých splátok odbremenil. Úvery skonsoliduje jeden veriteľ (poskytovateľ), preberie ich, a ďalej budete splácať iba jednu nižšiu splátku.

Konsolidácia má však aj jednu hlavnú nevýhodu. Je jasné, že ak mesačne splatíme menej, automaticky sa tak predĺži celková doba splatnosti. V takom prípade sa musíme rozhodnúť, či „uľavíme“ mesačným výdavkom, avšak budeme splácať dlhšie alebo sa posnažíme vysporiadať úvery čo najrýchlejšie tak, ako sú. Rozhodnutie je iba na vás a vašich možnostiach.

Kedy je pôžička naozaj nevyhnutná?

Na záver by sme radi ešte raz zdôraznili, že pôžička je v živote nevyhnutná iba ojedinele. Pracujúci človek s pravidelnou mzdou musí mať jasno vo svojich príjmoch a výdavkoch, takže sa dokáže postarať o to, aby s peniazmi vyšiel. Ideálne je, aby si mesačne aspoň pár eur odložil.

O pôžičku žiadajte iba a len v nevyhnutných prípadoch. Je to najlepší spôsob, ako sa vyhnúť neskorším problémom so splácaním, záznamom v registri a exekúciám.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang