Pôžičky pred výplatou – recenzia

pozicky-pred-vyplatou

Celý princíp pôžičiek pred výplatou je pomerne kontroverzný. O tento typ žiada človek, ktorý nedokáže vyžiť z výplaty do výplaty. Je preto jasné, že keď výplatu dostane, okamžite musí splatiť dlh. Oplatí sa teda požičiavať si pred výplatou alebo sa radšej pôžičkám takého typu vyhnúť?

V prípade jednorazovej pôžičky človek spláca celú sumu spolu s odplatou. Záleží na výške konkrétnej pôžičky. Keďže bežný Slovák dostane na výplatu niečo okolo 500 € a z tej najbližšej musí splatiť dajme tomu 300 €, vzniká problém. Ostáva niečo vyše 200 €. Po zaplatení nájmu skutočne nemá veľa peňazí do ďalšej výplaty. Tá však príde až za mesiac!

Toto varovanie sme pre istotu uviedli hneď na začiatku. Chceli sme tak zdôrazniť, aby si ľudia nebrali neuvážene vysoké úvery, ktoré bude problém splatiť. Tento problém sa najčastejšie prejavuje v prípade skrátených SMS alebo online pôžičiek.

O niečo menšie riziko padá na tých, ktorí čerpajú bežné typy úverov. V nich je možné nastaviť si splátku podľa svojich predstáv a možností. Ani väčší úver s mesačnou splátkou napr. 10 či 20 € by teda nemal predstavovať problém so splácaním.

Ja si vystačím s málom, hlavne nech to mám čo najrýchlejšie za sebou

Chápeme. Aj človek, ktorý s pôžičkami bežne do styku neprichádza, niekedy jednoducho potrebuje malú výpomoc. Nikto z nás nemôže tušiť, kedy sa objaví náhla potreba. V súčasnosti je všadeprítomné riziko straty zamestnania. Fabriky kvôli krízam prepúšťajú a ľudia sa náhle ocitajú bez príjmu. To však môže zapríčiniť ďalší problém, ktorým je absencia príjmu.

Príjem je základnou podmienkou pre získanie väčšiny pôžičiek alebo úverov. Je jasné, že požičať si niekoľko tisíc eur bez istoty splatenia je nepredstaviteľné pre väčšinu poskytovateľov.

Poznáte rozdiel medzi pôžičkou a úverom?

Pôžička označuje krátkodobé čerpanie peňazí (najčastejšie do 3 mesiacov) s jednorazovou splatnosťou, prípadne s mesačným splácaním počas krátkej doby jej čerpania. Sumy pôžičiek sú zvyčajne niekoľko sto eur.

Úver označuje dlhodobé čerpanie peňazí, a teda nad 3 mesiace s mesačnými splátkami. Úvery poskytujú viac tisíc eur splatné v mesačných splátkach.

V oboch prípadoch je umožnené splátku odložiť, posunúť, prípadne zmeniť jej výšku. Informujte sa u svojho poskytovateľa.

Pred výplatou rýchlo a malú sumu

Dôvody zamietnutia pôžičiek čiastočne neplatia pre zrýchlené SMS a online pôžičky. Keďže poskytujú maximálne 700 € (často až pri opätovanej žiadosti), nejde o rizikové sumy.

Upozorňujeme na jednorazovú splatnosť. Vždy si požičiavajte s istotou včasného splatenia. Splatenie sa dá odložiť, avšak za poplatok. Tak sa môže aj pomerne výhodná pôžička nepríjemne predražiť.

Prípadné pokuty za omeškanie má každý poskytovateľ nastavené svoje. Niekto nastaví pokutu na percento z celkovej sumy, iný žiada fixný poplatok.

Na čo si dávať pozor pri podpise úverovej zmluvy? Nepodpisujte zmluvy bezhlavo a vždy sa pýtajte aj na pokuty za omeškanie splátok. Ostáva však otázkou, či je výhodnejšie uhradiť poplatok za odloženie splátky alebo pokutu za omeškanie. Opäť otázka na konkrétne zmluvy.

Zrýchlené pôžičky pred výplatou sú výhodné

Áno, uznávame. Niekomu sa môžu tieto pôžičky zdať pomerne „obmedzené“ kvôli krátkej lehote splatenia a nie najvyšším sumám. Stále však prevažujú výhody. Tu sú:

 • zjednodušené a rýchle posudzovanie – SMS žiadosť alebo online formulár odošlete za minútu a operátori vás budú kontaktovať zvyčajne v deň odoslania žiadosti (žiadosti sa zvyknú posudzovať počas pracovných dní od 08:00-17:00)
 • pre každého – k pôžičke sa dostanú aj dôchodcovia, študenti alebo mamičky na MD – príspevky sú však často veľmi nízke, preto si požičiavajte opatrne
 • peniaze už do 24 hodín – síce budete potrebovať účet v rovnakej banke ako poskytovateľ, ale je reálne možné mať peniaze už na druhý deň
 • priaznivý úrok – práve vďaka krátkej splatnosti nižšej sumy sa úrok nestihne navýšiť, takže vám celková odplata neurobí vrásky
 • odklad splatenia – Ak nemáte pár dní pred splatnosťou peniaze, nezatajujte sa a okamžite kontaktujte poskytovateľa. Uhradíte poplatok, ale nebudete mať negatívny záznam v úverovom registri. Ten by vám v budúcnosti mohol znemožniť získanie ďalších pôžičiek.
 • bez dokladovania príjmu – obrovské plus pre ľudí bez práce
 • na čokoľvek – už dávno je zvykom, že sa poskytovateľ sa o využitie peňazí nezaujíma
 • bez ručiteľa – za nízke pôžičky nie je nutné ručiť
 • vernostné programy – vernostný program ponúka každý poskytovateľ zrýchlených pôžičiek. V prvej pôžičke vám nepožičia maximálnu možnú sumu. Tú vám sprístupní po úspešnom splatení tej prvej. Potrebuje mať istotu, že nedôjde k problémom. Výhodou je, že ak všetko prebehne v poriadku, zníži úrok alebo odpustí niektorý poplatok. V princípe však ide o to, aby ste ho so žiadosťou oslovili viackrát. Ak nájdete výhodnejšiu ponuku, pokojne požiadajte tam.

Ako možno vidieť z hore uvedeného zoznamu, pôžičky pred výplatou majú množstvo výhod, ktoré mnohých ľudí presvedčia, aby sa rozhodli pre ich čerpanie.

Aké sú nevýhody pôžičiek pred výplatou?

Za nevýhodu považujeme veľmi krátku dobu splatnosti. Mesiac nie je pre mnohých ľudí dostatočná doba, aby zarobili na splátku. Splatnosť je navyše možné nastaviť po jednom dni, takže neuvážená splatnosť 6 dní môže spôsobiť problém.

Podmienky na odsúhlasenie zrýchlenej pôžičky

Tu je niekoľko všeobecných podmienok, ktoré sú u každého poskytovateľa rovnaké:

 • plnoletosť (v niektorých prípadoch až 21 rokov)
 • slovenské občianstvo
 • nebyť v omeškaní so splátkami u iných poskytovateľov (banky ani nebankovky)

Podmienky teda nie je ťažké spĺňať, čo opäť robí zrýchlené pôžičky dostupnejšie.

Záver

Aj napriek „zhonu“, ktorý zrýchlené pôžičky sprevádza, chválime ich efektívnosť a priaznivé cenníky. Vyplňte nezáväzné kontaktné formuláre a budú vás kontaktovať priamo zamestnanci spoločností. Myslite na povinnosť splatenia a nastavte si dostatočnú dobu splatnosti.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang