Pôžičky – problémy, riziko

pozicky-problemy

Stačí 5 minút denne pozerať televíziu a stretnete sa minimálne s dvoma reklamami na úver. Pokiaľ surfujete na internete, reklamy na úvery na Vás vyskakujú na každej stránke. Vzniká však otázka: Sú pôžičky také nevyhnutné, aby boli prezentované ako vec dennej potreby?


Obsah článku


Divák nadobúda pocit, že sú. Niet sa však čomu čudovať, keďže ostatné reklamy na pôžičky neustále vábia. Všetko sa dá kúpiť na splátky, každý ponúka kreditky, pôžičky zoženiete okamžite a môže sa začať „bezstarostný“ život.

Vždy sa treba zamyslieť

Je veľká škoda, že vysoký počet žiadateľov o úver hľadí iba na reklamný slogan a často nepremýšľa nad splácaním. V hlave mu hrá scenár užívania si peňazí, uspokojenie potrieb a vyriešenie stavu núdze.

Pôžička však získava účinnosť ihneď po uzatvorení úverovej zmluvy. Keďže splátky sú nastavené mesačne, najneskôr za 30 dní vzniká problém.

Najdôležitejšia je istota v splatení

V tejto veci majú navrch ľudia, ktorí si požičiavajú s rozvahou. Majú stabilný zdroj príjmu a sú si istí jeho pravidelnosťou. Nemôže sa stať, že by im výplata nedorazila na účet. Títo ľudia si pôžičku berú najčastejšie pre náhlu potrebu (pokazená pračka, nedoplatok na energiách a pod.).

Zo mzdy by ju celú nepokryli, ale v nízkych splátkach ju vedia hravo a načas splatiť. Títo klienti sú spoľahliví a vďaka pravidelnému  príjmu sa dostanú k vyššej sume, než ľudia bez neho.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené aj zrýchlené SMS a online pôžičky. Umožňujú požičať si iba pár desiatok až stoviek euro. Nezvyknú prekročiť hranicu 400 €. Odsúhlasené sú takmer každému. Nevyžadujú príjem ani nenahliadajú do registra.

Sú však splatné najčastejšie do 1 mesiaca. Ak sa termín nestihne, prípadne sa termín splatnosti posunie vinou zákazníka, nastupujú vysoké poplatky a pokuty. Znamená to, že aj tieto rýchle pôžičky na vykrytie „prázdnej peňaženky“ pred výplatou sú vhodné iba pre osoby čakajúce na výplatu.

Nie je dobré konať bez rozmyslu

Iste ste zaregistrovali, že stále upozorňujeme na istotu splatenia. Najhoršie je požičiavať si v štýle „nejako bolo, nejako bude“. Je pravda, že nejako bude. Bude však iba horšie a horšie.

Človek, ktorý si požičia peniaze bez toho, aby zarábal, sám seba sťahuje ku dnu. Síce vie, že za mesiac peniaze nebude mať a tie, čo si požičal, budú v nedohľadne. Často ale ľudia nemajú ani na stravu pre svoju rodinu, takže takéto správanie sa nedá zazlievať. Ide o nerozvážne konanie pod stresom.

Veriteľa ale nezaujíma, v akom psychickom rozpoložení a na aké potreby si človek požičiava. Poskytovateľ úveru ide tvrdo po naplnení zmluvných podmienok. Pokiaľ budú zo strany dlžníka porušené, nasleduje upomienka (zvyčajne spoplatnená), výzva na zaplatenie, a nakoniec  vymáhacia spoločnosť.

Pokiaľ ani tieto hrozby nezaberú, vec bude podaná na miestny súd. Súd celý prípad posúdi, no pokiaľ sa preukáže, že veriteľ postupuje v súlade so zmluvnými podmienkami, nebude sa zaujímať o „osud“ dlžníka. Nastupuje exekútor, zabavuje majetky.

Strata majetku, rodiny, väzenie

Smutný, ale dennodenný scenár. Exekútor so súdnym príkazom prichádza do domácnosti veriteľa, kde je poverený zabaviť majetok a to až do hodnoty dlžnej čiastky + súdne trovy (odmena pre úradníkov, znalcov a exekútorov).

Hodnotu majetkov vhodných pre zabavenie (elektronika, vozidlo, cennosti, cenné papiere, nehnuteľnosť) určuje poverený súdny znalec. Je jasné, že hodnotu majetku vyčísli čo najnižšiu. Chce totiž zhabať čo najviac majetkov. Tie ďalej putujú do súdnej dražby a zo získaných peňazí sa uhrádza dlh.

Ak je hodnota majetku nižšia, než zvyšok dlžnej čiastky, veriteľ bude ďalej splácať zvyšnú sumu.

Z dlhu do dlhu

V tomto momente sa ľudia dopúšťajú ďalšieho nevhodného postupu. Požičiavajú si ďalšiu pôžičku na splatenie dlžnej čiastky. Keďže už nemajú žiadny majetok (exekútor všetko vzal), nový veriteľ nastaví vysoký úrok, pretože žiadateľ sa javí veľmi rizikovo.

Vzniká teda nový dlh, pričom je stále aktívny starý dlh. Nový dlh je navyše zaťažený veľkým úrokom, takže buď bude mesačná splátka príliš vysoká alebo bude doba splatnosti nastavená na veľmi dlhú dobu (až desiatky rokov).

Aj toto ľudské nešťastie (z vlastnej hlúposti) inšpirovalo poskytovateľov úverov pre vytvorenie novinky na trhu – konsolidačných úverov. Mnohé banky a nebankovky ich poskytujú aj ľuďom zaťaženým exekúciou.

Výhodou je skutočné zníženie mesačnej splátky, čím sa ale veriteľ zaväzuje na roky splácanie. Veriteľ dlh uhradí, takže pôvodné záväzky sú vyriešené. Dlh však nezaniká! Iba zmenil „majiteľa“.

Prišiel som o majetok, dom a rodinu

Je paradoxné, že ľudia v núdzi po pôžičke siahajú preto, aby pomohli, vlastne zachránili svoju rodinu pred nedostatkom. Ak ale nedôjde k splateniu a celá vec sa vyhrotí až do uvedených extrémov, zúfalý človek môže o rodinu prísť!

Ak človek nespláca a z nejakého dôvodu nemá ako peniaze zarábať (choroba, žiadna práca v regióne), príde o majetok, napríklad nehnuteľnosť. Ak ani manželka nemá príjem alebo je príliš nízky, rodina zrazu nemá nič. Nemá kde bývať, nemá čo jesť. Ochota starých rodičov alebo priateľov požičať peniaze na prežitie tiež nemusí byť nekonečná. Tu dochádza k najhoršej možnosti.

Prechodná domácnosť alebo iné dočasné ubytovanie nemusí byť vhodným prostredím pre výchovu detí. Nastupuje kontrola zo sociálky. Pár mesiacov možno rodina vydrží pokope, avšak pod pravidelným dohľadom inšpektorky zo sociálky. Padne pár upomienok, niekoľko vyhrážok a celá vec môže opäť skončiť na súde.

Súd vydáva podnet na odobratie maloletých do opatery štátu. Kvôli jednej pôžičke sa tak môže rozpadnúť celá rodina a budúcnosť detí je otázna. Rovnako tak aj budúcnosť dlžníkov.

Riziká pôžičiek

Ak sa rozhodujete pre pôžičku, zvážte svoje možnosti. Aj keď sa situácia javí bezproblémovo, nečakaný zvrat môže prísť kedykoľvek.

Požičiavajte si so zreteľom na splácanie. Ak viete, že na splátku mať nebudete, nepožičiavajte si. Vždy premýšľajte ako peniaze zarobiť, nie požičať. Nenakupujte zbytočnosti, uskromnite sa. Ak pôžička, tak jedine na nevyhnutné veci. Veci, bez ktorých sa nedá prežiť. Veríme, že sa nikto z Vás, čitateľov, nikdy nedostane do situácií, o ktorých sme písali.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang