Prečo radšej nikomu nepožičiavať peniaze

„Kamarátmi buďme, no dlhy si plaťme“. Toto jednoduché príslovie presne opisuje, že ak v priateľstve prijímame, musíme zároveň dávať alebo aspoň vrátiť požičané.


Obsah článku


Česi používajú podobné spojenie „Pořádek dělá přátele“. Je úplne jasné, že pokiaľ jeden kamarát v dobrej viere požičia peniaze alebo čokoľvek iné tomu druhému, no ten mu to nevráti, sám o to príde. Mnohé priateľstvá, ale aj vzťahy, a dokonca rodinné väzby boli prerušené práve kvôli nevráteným peniazom.

Nech ste už akokoľvek dôverčiví, dávajte si na „psie oči“ kamarátov a známych veľký pozor. O peniaze môžete veľmi ľahko prísť. Dnešná doba sa točí iba okolo peňazí, a tie sú pre mnohých ľudí dôležitejšie, než strata dlhoročného priateľského, či rodinného vzťahu.

V článku si špecifikujeme konkrétne dopady nevrátenia peňazí od kamaráta v núdzi.

Požičiaš alebo nie?

Keď Vám kamarát položí túto otázku, nastáva dilema. Ak požičiate, peniaze sa Vám nemusia vrátiť. Pokiaľ poznáte dotyčného skutočne dlho a detailne, viete, aké sú jeho potreby a na čo peniaze plánuje použiť.

Horšie to je, ak sa Vám ozve napr. starý spolužiak či menej vídaný kolega. Síce ho poznáte, ale neviete, či akurát nelieta v „maléroch“, nehrá hazardné hry alebo neužíva drogy. V takej situácii môžete len ťažko predpokladať, či peniaze „prešustruje“ a klame alebo ich skutočne nevyhnutne potrebuje.

RADA: Spýtajte sa, na čo potrebuje. Ak pôjde o vec, môžete mu ju kúpiť priamo vy. Ak má niečo zaplatiť, môžete ho pri platbe sprevádzať a uvidíte, či peniaze minie na to, na čo sľuboval.

Pokiaľ sa však principiálne rozhodnete nepožičať, dotyčný sa celkom iste nahnevá. Vtedy už záleží iba na dĺžke a sile Vášho vzťahu. Bude silnejšie puto alebo hnev a sklamanie?

Čo je vlastne v stávke?

Je nutné pochopiť, že ak má niekto finančné problémy, bude ich mať aj naďalej. Tým, že mu požičiate, síce zaplatí aktuálny výdavok, ale peniaze tak nemá opäť. O pár dní môže klopať na dvere znovu.

 • Požičia si ľahko, ale splácať bude 100 x ťažšie.
 • Požičiate jednu celú sumu, ale vracať sa Vám bude pravdepodobne po malých a nepravidelných čiastkach. Tie môžu časom „vynechávať“ a Vy zistíte, že z 1 000 požičaných euro sa Vám vrátilo 60 €
 • Aj ten najlepší kamarát, ktorý Vám je blízky, sa Vám zrazu začne vyhýbať, chodiť „po kanáloch“, skoršími autobusmi a domov sa vracať za tmy.
 • Najskôr sa bude ospravedlňovať a vyhovárať. Vždy nájde dôvod, prečo práve nemá ani euro.
 • Splatenie bude stále odkladať. V piatok, neskôr ďalší týždeň, potom koncom mesiaca po výplate a tak ďalej, až kým stratíte trpezlivosť a prasknú Vám nervy.
 • Ďalej sa prestávajú dvíhať telefóny a odpovedať na SMSky a maily.
 • Ranou pod pás je situácia, keď vidíte, že dlžník už peniaze mal, ale na Vás sa vykašľal (výplatné termíny, nové tenisky, fotka na FB z dovolenky alebo party).
 • Okrem peňazí prichádzate teda o priateľa, dôveru v ľudí (pretože už nebudete nikdy veriť nikomu), energiu (ktorú ste vynaložili na špionáž) a ďalšie prostriedky (telefonáty, SMS a iné výdavky).

V prípade nedôvery pripravte si zmluvu

Je rozdiel požičať 5 € na večerný nákup alebo 150 €, keďže to je tretina platu priemerného Slováka. Ak teda plánujete požičať, sami viete, akú sumu už by ste neradi „oželeli“, ak by sa s kamaráta stala sviňa.

Pre morálne neskazeného človeka je príprava zmluvy priam nepredstaviteľnou urážkou toho, komu ideme požičať, pretože predstavuje nedôveru. Ďalšie obľúbené príslovie však káže: „Dôveruj, ale preveruj“, a pokiaľ kamarát v núdzi naozaj plánuje peniaze vrátiť, iste mu nebude robiť problém zmluvu podpísať. Možno bude chvíľku frflať, ale už to Vám môže nenápadne naznačovať, že peniaze nemal v úmysle vrátiť.

ZAUJÍMAVOSŤ: Až 85 % dlžníkov nemá pochybnosti o tom, že peniaze skutočne splatia. Naopak iba 35 % veriteľov si myslí, že svoje peniaze ešte niekedy uvidia.

Bez dôkazu o požičaní nie sú peniaze súdne vymáhateľné

Mnoho poškodených veriteľov sa v prípade nevrátenia obracia na súdy a právnikov. Tí ich ale okamžite sklamú a takpovediac pošlú domov s „dlhým nosom“. Ak neexistuje doklad o požičaní peňazí, neexistuje moc, ktorá by od klamára peniaze vymohla.

Neuspejete ani vtedy, ak by požičanie sledovalo niekoľko svedkov. O pôžičke jednoducho musí existovať záznam.

Ak máte zmluvu, musí mať termín splatnosti

Ak by vystavená zmluva nemala jasne stanovený termín splatnosti, vzťahovala by sa na ňu premlčacia lehota 3 roky. V prípade, že by dlžník peniaze nevrátil do 3 rokov od požičania, dlh by zanikol a peňazí by ste sa opäť nedočkali ani keby ste dodatočne vec posunuli na súd.  

RADA: Na súde možno vymáhať pôžičku iba vtedy, ak už mala byť splatená. Na to je nutné mať jasne daný termín splatnosti. Ak ste ho predsalen neuviedli, dlžníka vyzvite na zaplatenie doporučeným listom s dodajkou (šekom) na úhradu dlhu. V liste uveďte presný dátum, kedy očakávate peniaze na účte alebo šek v schránke.

Ak ste zmluvu pri požičiavaní neuzatvorili, existuje ešte jedna málo pravdepodobná možnosť. Dlžníkovi predložte tzv. uznanie dlhu. Znamená to, že podpíše prehlásenie, že si od Vás peniaze požičal. Bol by to však veľmi slušný dlžník, aby takýto dokument reálne podpísal.

Čo musí obsahovať zmluva?

Na to, aby mohla byť aj medzi priateľmi uzatvorená zmluva uznaná súdom, musí obsahovať konkrétne informácie:

 • meno, dátum narodenia a trvalé bydlisko veriteľa
 • meno, vek a adresa dlžníka
 • výška požičanej čiastky
 • presný termín splatnosti a konkrétne miesto alebo spôsob splatenia (šekom na tú a tú adresu, v hotovosti na adrese, prevodom na konkrétny účet)
 • podpisy zúčastnených strán

Takúto vlastnoručne pripravenú zmluvu môžete nahradiť aj zmenkou, resp. pôžičkou na zmenku. Ide však o právny dokument a má presne stanovenú formu, takže najlepšie bude, ak jej prípravu prenecháte právnikovi. Ak by niektoré náležitosti chýbali alebo naopak prevyšovali, zmenka by nemusela byť platná.

Ako vymôcť „priateľský“ dlh v 5 krokoch

Na potrebné dokumenty by ste mali myslieť ešte pred požičiavaním. Pokiaľ nie, nabudúce budete múdrejší.

 • Myslite na nevyhnutnosť zmluvy. Ak ste peniaze posielali na účet alebo šekom, pripravte si výpisy a potvrdenky. Pomôcť môže aj výpis z banky, že ste v danú dobu z účtu vyberali práve požičanú sumu.
 • Ak zmluvu nemáte, ale existuje svedok pôžičky, môže dosvedčiť, že ste uzavreli ústnu dohodu.
 • Po nahromadení čo najviac dôkazov podajte na príslušný súd (krajský súd vo Vašom okrese) návrh na platobný rozkaz. Ten môže nariaďovať vrátiť dlh v hotovosti, poukážkou alebo šekom. Návrh podáte sami, ale môžete si najať aj právnika. Ten Vám zároveň vysvetlí, či vôbec máte v súdnom spore šancu na výhru
 • Teraz tá nepríjemná časť: Súd Vás vyzve, aby ste uhradili súdne poplatky. Pre pár euro sa na súd neoplatí chodiť, ale niekoľkotisícovú pôžičku už má zmysel riešiť. Ak súd nakoniec rozhodne vo Váš prospech, poplatky Vám vráti
 • Súd Vás vyrozumie v priebehu niekoľkých mesiacov. S dostatočnými dôkazmi máte vyhraté. Záleží skutočne iba na konkrétnej situácii.

Tieto kroky sú dobrým spôsobom, ako zabezpečiť, že požičané peniaze veriteľ získa naspäť.

Veľký pozor si treba dať na spoluručenie

Spoluručenie na úvere Vás môže prísť tiež veľmi draho, aj keď na začiatku vlastné peniaze nepožičiavate. Stačí, ak niekto žiada o úver, ale nie je dostatočne bonitný, aby mu ho odsúhlasili celý alebo v potrebnej výške.

Pokiaľ by dlžník nesplácal, dlh automaticky prechádza na Vás. Bude teda Vašou povinnosťou postarať sa o jeho splatenie. Ak, nedajbože, ručíte vlastnou nehnuteľnosťou, môžu Vám siahnuť aj na ňu. Spoluručiteľstvo je teda ešte rizikovejšie, než požičať niekomu svoje peniaze.

Požičať alebo nie?

Veríme, že ste dostatočne pochopili riziká požičiavania. Neradi by sme Vás odhovárali požičať menšiu sumu alebo požičať niekomu, kto si Vašu dôveru zaslúži.

Je však vo Vašom záujme chrániť sa pred problémami. Nepracujete predsa preto, aby ste svoj zárobok „darovali“ niekomu, kto si to nezaslúž. Zachovajte chladnú hlavu a konajte s rozmyslom.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang