Splácanie pôžičky – ako sa vyhnúť nepríjemnostiam a stresu

Rýchle pôžičky, inak nazývané aj hotovostné pôžičky, sú spravidla poskytované ľuďom, ktorí majú nízku bonitu (dôveryhodnosť a hodnota ekonomického subjektu, jednotlivca), a preto nie sú spôsobilí získať úver či pôžičku v bankovej inštitúcii. 

Spravidla sa poskytujú v malých sumách, bez účelu, bez ručiteľa, čím sa stávajú veľmi rýchlo a jednoducho dostupné. Častokrát sú takéto pôžičky poskytnuté aj nezamestnaným a vo väčšine prípadov ide o jednotlivcov, ktorí potrebujú peniaze súrne.

Na Slovensku existuje viac než 200 nebankových subjektov, ktoré sú ochotné vám rýchlo požičať, za každých okolností a bez záruk. Ako si teda môže obyčajný človek z takého množstva spoločností vybrať tú správnu a spoľahlivú?

Potrebujete peniaze, ale nedokážete si vybrať z množstva spoločností?

V prípade, že ste sa dostali do situácie, v ktorej vám banka z nejakého dôvodu neposkytne úver, je tu možnosť požičať si v nebankovej spoločnosti. Z množstva ponúk, ktoré sa na vás odvšadiaľ valia, je prakticky nemožné si vlastnými silami všetky porovnať a vybrať tú najvýhodnejšiu. 

Pri výbere poskytovateľa pôžičky je veľmi dôležité overiť si dôveryhodnosť spoločnosti, ktorá takúto pôžičku ponúka. Pokiaľ si nedáte pozor pri výbere, môžete na to neskôr doplatiť.

Na čo si dať pozor

Niektoré nebankové spoločnosti využívajú neprimerané podmienky, ako napríklad neprimerané sankcie, neprimerané poplatky alebo dohodu o zrážkach zo mzdy v texte zmluvy.

Tiež si treba pri výbere spoločnosti dať pozor na to, či nevyužíva praktiky ako:

  • vypísanie zmluvných podmienok drobným a ťažko čitateľným písmom
  • uvedenie nesprávnej výšky ročnej percentuálnej miery nákladov
  • vyvolanie časovej tiesne pri podpise zmluvy (snaží sa aby žiadateľ o pôžičku nevenoval dostatočnú pozornosť zmluve, prípadne nevysvetlila žiadateľovi podstatné otázky k obsahu zmluvy)
  • neprimerané vymáhanie dlhu

Pokiaľ je človek v tiesni, je náchylnejší nevenovať dostatočnú pozornosť dôležitým rozhodnutiam a to sa niektoré spoločnosti snažia využiť. Nie všetci poskytovatelia rýchlych pôžičiek sú však neféroví.

Ako si správne vybrať a ušetriť čas

Oddelenie solídnych a dôveryhodných spoločností, ktoré majú úmysel klientovi pomôcť a pristupovať k nemu férovo, je doménou spoločností ako Credy.sk, ktoré spolupracujú výlučne s transparentnými a solídnymi spoločnosťami.

Táto spoločnosť má korene vo Švajčiarsku a jej snahou je pomocou algoritmov vyhodnotiť z množstva poskytovateľov pôžičiek takého, ktorý vám ponúka najvýhodnejšiu pôžičku pri vami určených podmienkach.

Špecializuje sa na rýchle online pôžičky, taktiež nazývané aj „fínske“, ktoré si dokážete vybaviť z pohodlia domova, kde nie ste nikým tlačený k podpisu nevýhodnej zmluvy. Je len na vás, koľko času venujete jej posúdeniu a či sa pre ňu rozhodnete.

Žiadosť o zostavenie najvýhodnejšej ponuky prostredníctvom Credy.sk je samozrejme zadarmo a nie je záväzná. Navyše najrýchlejšie pôžičky si dokážete vybaviť už do 10 minút. Credy.sk posudzuje vlastnosti pôžičiek v sumách od 25 do 350 €.

Keďže poskytujúcich spoločností je veľa a podmienky, za akých si chcete požičať, teda dĺžku splácania, výšku požičanej sumy a výšku splátky si určujete sami, neexistuje jedna spoločnosť, ktorá ponúka univerzálne najvýhodnejšie pôžičky.

Najrýchlejší poskytovateľ online pôžičiek

Najrýchlejšie online pôžičky dokážete vybaviť už od 10 minút, čo naznačuje jednoduchý proces žiadania. Takéto rýchle pôžičky poskytuje spoločnosť Pôžičkomat.sk, ktorej automatizovaný a transparentný systém umožňuje vybavovať žiadosti o pôžičky ihneď, 365 dní v roku a bez skrytých poplatkov.

Rýchlosť prevedenia peňazí na váš účet záleží aj od banky, v ktorej máte účet vedený. Ak máte účet vedený v niektorej z bánk ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Poštová banka, Tatra banka, alebo Fio banka, môžete mať peniaze na účte okamžite. V prípade, že máte účet vedený v inej banke, môže prevod trvať až 2 dni.

Postup ako požiadať o pôžičku obsahuje len tri jednoduché kroky.

  • Registrácia – stačí si založiť účet, vyplniť kontaktné údaje a potvrdiť registráciu prostredníctvom emailu.
  • Nasleduje Žiadosť o pôžičku, kde si zvolíte čiastku a počet dní, na ktoré si potrebujete požičať. V tomto kroku ihneď uvidíte, koľko vás bude pôžička stáť.
  • Na záver prichádza schválenie a expresné odoslanie peňazí na váš účet.

Ako bonus ste po prvom úspešnom splatení pôžičky zaradení do vernostného programu, vďaka ktorému si v budúcnosti môžete požičať vyššiu čiastku za nižší poplatok.

Pre získanie pôžičky od Pôžičkomatu musíte spĺňať niekoľko podmienok. Nesmiete meškať so  splátkami úverov v iných finančných inštitúciách a je potrebné aby ste boli občanom Slovenskej republiky a boli starší ako 18 rokov.

Podmienky pôžičky od Pôžičkomatu

Pokiaľ ste novým klientom, môžete si od Pôžičkomatu požičať maximálne 350 €. Pre klientov, ktorí si v minulosti požičali a úspešne splatili pôžičku však existuje vernostný program, do ktorého sú klienti automaticky zaradení.

Vernostný program umožňuje zvýšiť výšku pôžičky až na 900 €. Ďalej prináša nižšie sadzby za poplatky a taktiež výhodnejšie podmienky splácania.

Vzhľadom na to, že Pôžičkomat je nebankový poskytovateľ pôžičiek, nie je žiadateľ v prípade získania pôžičky zapísaný v žiadnom z registrov dlžníkov.

Pôžičky od Pôžičkomatu splácate jednorazovo v deň, ktorý si určíte sami pri uzatvorení zmluvy. Deň splatenia splátky môže byť od 5 do 31 dní od požičania. V prípade, že nie ste schopní vrátiť požičané peniaze v dohodnutom termíne, nezúfajte. 

Pôžičkomat poskytuje možnosť odloženia splátky až o 31 dní. V takom prípade je potrebné vyplniť formulár, s ktorým sa však spája nová dohoda s novým termínom a taktiež poplatok a zákonný úrok, ktorého výška sa stanoví podľa požičanej sumy.

Výšku poplatku a celkovú výšku splátky zistíte už pri žiadosti o pôžičku. Neplatíte žiadny registračný ani iný poplatok. Výška provízie sa vypočíta na základe výšky pôžičky a dĺžky splácania. Pri prvotnej žiadosti o pôžičku je ročná percentuálna miera nákladov približne 29 %, čo pri požičaní 100 € na 31 dní činí 2,2 € (platné dňa 25. 2. 2015).

Buďte obozretní

V dnešnej dobe je získanie pôžičky na Slovensku veľmi jednoduché. Požičať si môže prakticky každý, od študentov, cez mamičky na materskej dovolenke až po seniorov, poberajúcich starobný dôchodok. Avšak žiadosť o pôžičku by nemala byť braná na ľahkú váhu, a napriek ľahko dostupným pôžičkám nie je dobré siahnuť hneď po prvej možnosti.

V prípade, že naozaj potrebujete požiadať o pôžičku, si to najskôr poriadne premyslite a uistite sa, že ju budete schopní splatiť. Využite služby len takej spoločnosti, ktorá je transparentná, má medzinárodné pôsobenie a ku svojim klientom pristupuje férovo. Vyhnete sa tak vážnym nepríjemnostiam v budúcnosti.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang