Pôžičky – na čo si dať pozor

V súčasnosti nás ekonomická situácia núti požičiavať si čoraz viac, a to v tých najrozmanitejších situáciách. Pôžičky sú čoraz dostupnejšie, bežnejšie a lákavejšie, a to až do takej miery, že niektorí skrátka prestali vnímať rozdiel medzi tým, čo si môžu a čo nemôžu dovoliť. Na čo si dať pozor pri pôžičkách a kedy sa ich neoplatí zobrať?


Obsah článku


Vziať si úver je úplne v poriadku ak človek vie, že mesačné splátky si môže dovoliť a kúpu veci, na ktorú si požičal, si vopred dobre premyslel.

Problém nastáva skôr vtedy, keď míňame v situáciách, kedy by sme mali skôr šetriť a máme potrebu dopriať si to, čo v našej finančnej situácii skutočne nepotrebujeme. Na niektoré veci by sme si skrátka nemali požičiavať, nakoľko sa na ne dá relatívne jednoducho našetriť, prípadne žiť plnohodnotne aj bez nich. Čo medzi takéto výdavky patrí?

Dovolenka

Vziať si pôžičku na dovolenku je síce veľmi lákavé, avšak naozaj zbytočné. Oddych si samozrejme zaslúži každý, ak však nemá človek peniaze na päťhviezdičkový hotel v Grécku, rovnako dobre si vodu a slnko užije aj na Slovensku.

Myslieť musí aj na to, že pri mori minie omnoho viac peňazí, než si na dovolenku pôvodne požičal. Netreba sa zlákať ani na mimoriadne výhodnú last minute ponuku. Pôžičku treba považovať za absolútne krajné riešenie nepriaznivej finančnej situácie, za ktorú sa nemožnosť ísť na luxusnú dovolenku rozhodne nepočíta.

Auto

Auto si na lízing predsa berie každý, prečo by som mal byť výnimkou? Najprv si však treba premyslieť, či ho človek naozaj potrebuje. Nedostane sa do práce rýchlejšie električkou alebo autobusom? Ak žije vo veľkom meste, môže zvážiť možnosť ranných zápch a problémy s parkovaním. Navyše, kúpou auta pribúdajú výdavky na jeho údržbu, tankovanie a poistné.

Ak auto potrebuje človek urgentne, môže sa poobzerať sa po staršom, ojazdenom modeli, na ktoré má k dispozícii hotovosť. Ak však predsa len chce niekto nové auto, mal by ho vyberať vždy tak, aby bolo čo najlacnejšie. Koniec koncov, ak ho potrebuje len na jazdu po meste, výkonný motor či obrovský kufor vôbec nie sú nevyhnutné.

Prerábanie bytu

Rovnako, ako v prípade ostatných vecí, treba dobre porozmýšľať, či sa pôžička oplatí. Naozaj tú koženú sedačku nevyhnutne potrebujeme? Veď sme si len nedávno kúpili pohodlnú a praktickú, na ktorej je zlé hádam len to, že nie je clekom nová.

To isté platí aj pre výber novej obývacej steny a elektrospotrebičov. Ak ešte slúžia a na nové sme si nenašetrili, neexistuje dôvod pre požičiavanie si.

Iná vec je, samozrejme, oprava potrubia či kúrenia. Pôžičku je takisto rozumné vziať si v prípadoch, kedy je kuchyňa alebo kúpeľňa v rovnakom stave už viac než pätnásť či dvadsať rokov a človek sa v nej necíti dobre. Vždy si však musí byť istý, že ju bude zvládať splatiť.

Pôžička pre deti

Absolventi majú situáciu v súčasnosti síce ťažkú, nikdy však nie tak, aby sa nad nimi trebalo zľutovať a zadĺžiť sa kvôli ich bývaniu. Syn či dcéra si prácu i bývanie pokojne nájdu aj sami, bez pomoci rodičov či inej aktivity.

Navyše, bývať v podnájme s ďalšími troma spolubývajúcimi je dnes pre mladých ľudí úplne normálne, málokto má pred dovŕšením tridsiatich rokov záujem o svoj vlastný byt či dom.

Ak by však dospelé dieťa predsa len trvalo na tom, že sa chce nasťahovať do svojho vlastného bytu, treba mu poradiť, nech si vezme hypotéku pre mladých, v rámci ktorej majú mladí ľudia výhodnejšiu úrokovú sadzbu, ba dokonca môžu dostať aj štátny príspevok na splácanie.

Dary

Využiť možnosť vziať si pôžičku môže byť lákavé najmä v čase pred vianočnými sviatkami. V decembri si uvedomíme, že potešiť všetkých svojich známych je finančne náročné a to aj v prípadoch, ak sa uskutočňujú lacnejšie nákupy, napríklad pri kúpe iPhonu cez Swappie SK. Nechceme sa však zahanbiť a tak sa radšej budeme tváriť, že na všetky darčeky sme si poctivo našetrili.

Ak nás však naši blízki majú radi, bude tomu tak aj bez darov. Navyše, určite by neboli potešení, keby zistili, že sme sa kvôli nim zadlžili. Tento rok si nakupovanie treba rozvrhnúť tak, aby sme s ním začali už v septembri.

Prípadne sa dá vymyslieť ako dar niečo, čo pokojne vyrobíme vlastnoručne. Pletený šál či krabička sušienok je veľmi efektný darček, ktorý sa hodí pre všetky vekové kategórie a ocenia ho aj tí najnáročnejší.

Hazard

Hazardné hry skrátka nie sú dobrým nápadom. Nikdy. O to viac v prípade, že nemíňame svoje, ale požičané peniaze. Ak sme v ťažkej finančnej situácii a požičali sme si len preto, že sa v kartách či rulete podarilo zarobiť si známemu, na chvíľu sa zamyslime.

Požičiavať by sme si nemali ani vtedy, keď sa nám v hazardných hrách spočiatku darí. Tento stav je dlhodobo neudržateľný a okrem toho, že skôr či neskôr sa dostaneme do ešte väčších finančných problémov ako teraz, si musíme uvedomiť, že na hazarde sa dá vytvoriť veľmi nebezpečná závislosť.

Oslavy a svadby

Požičiavať si na oslavy životných jubileí či vystrojenie svadby pre svoje deti je v našich podmienkach relatívne bežným javom. Takéto počínanie je však vrcholne nezodpovedné a nedáva žiaden zmysel. dovoliť? 

Tváriť sa, že peniaze v našom živote nehrajú žiadnu rolu (zvlášť vtedy, keď ich nemáme) je absolútne nezmyselné. Nič nie je horšie než sa zadlžiť, stratiť nad splácaním dlhov kontrolu a obávať sa, že nám na majetok každú chvíľu siahne exekútor.

Čo keby sme oslavu narodenín premiestnili z luxusnej hotelovej reštaurácie na dvor? Hostia budú vďační za uvoľnenú a neformálnu atmosféru, zatiaľ čo my ušetríme kopec peňazí a energie.

Luxusné oblečenie, šperky či elektronika

Značkové oblečenie, tablety či zlaté šperky patria do kategórie vecí, na ktoré by ste si skutočne nikdy nemali požičiavať. Veľmi pohodlne sa totiž dá žiť aj bez nich, na kvalite života vám nijako nepridajú a dlhovať len kvôli tomu, aby ste sa v spoločnosti mohli pochváliť masívnym náramkom či najnovších mobilným telefónom je skutočne scestné a nezmyselné.

Vyplácanie rodiny alebo priateľov

Ak si niekto v minulosti požičal peniaze od svojho brata alebo najlepšieho kamaráta a nadišiel čas ich splatenia, určite si uvedomuje, že pre zachovanie dobrých vzťahov je veľmi dôležité deň splatnosti dodržať a peniaze vrátiť. Čo však robiť v prípade, že danú sumu jednoducho nemáme?

Určite si nepožičiavajme len preto, aby sme známych vyplatili. Jednoducho im situáciu vysvetlime a požiadajme ich, aby dobu splatnosti predĺžili.

Ak im na nás záleží, určite našej požiadavke vyhovejú. Teraz sa však k šetreniu postavme o niečo zodpovednejšie a nedovoľme, aby sa situácia opakovala.

Dlhodobé investície

Minúť peniaze na nákup akcií či investovanie do sľubných projektov je síce rozhodne rozumnejšie než ich utratiť v rulete, vždy však len v prípade, že ide o naše úspory. Požičať si peniaze len preto, aby sme ich mohli do niečoho investovať odporuje celému princípu požičiavania a splácania – prospech z investície sa totiž spravidla dostaví omnoho neskôr, ako budeme musieť peniaze vrátiť.

Na čo sa teda požičať naozaj oplatí?

Požičať si na auto či opravu bytu je v poriadku, vždy sa však musíme uistiť, že si mesačné splátky môžeme dovoliť. Vyslovene katastrofou nie sú ani pôžičky na rôzne oslavy či dovolenky a dary, v tomto prípade by sme si však mali uvedomiť, že ani náhodou nejde o krajné riešenia nepriaznivej finančnej situácie.

Ak si totiž budeme požičiavať neuvážene, môžeme sa veľmi ľahko dostať do začarovaného kruhu pôžičiek a splácania, kedy budeme žiť len na dlh a modliť sa, aby sme si mohli dovoliť nasledujúcu splátku. 

Brať si jednu pôžičku za druhou sa teda vôbec nemusí vyplatiť. Naopak, môžeme skončiť až po uši v dlhoch a s exekútorom v pätách. A za to nám predsa nestojí žiadna oslava alebo drahé oblečenie.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang