Nebankové pôžičky – recenzia

nebankove-pozicky

V živote mnohých ľudí niekedy dôjde k situácii, keď na vytúženú alebo akútne potrebnú vec nemajú dostatok peňazí. Takéto nečakané náklady navyše sa môžu objaviť kedykoľvek a práve vtedy je nutné rýchlo konať.

Človek, ktorého zastihla núdza sa zvyčajne obráti na rodinu alebo priateľov, ktorí mu môžu nezávidenia hodnú situáciu pomôcť vyriešiť. Nie vždy sú však takýto ľudia nablízku.

Koho osloviť v prípade finančných problémov?

Kroky človeka bez peňazí najčastejšie vedú do banky, ktoré majú pôžičky a spotrebné úvery vo svojom bežnom produktovom portfóliu.

Buďme však realisti. Okrem ľudí, ktorí si chcú požičať na neočakávané výdavky, žiadajú o pôžičku veľmi často aj ľudia, ktorí pre banku nepôsobia práve dôveryhodne.

Najčastejšie sú to ľudia bez trvalého pracovného pomeru, ľudia, ktorí pracujú „na čierno“, kvôli čomu nie sú schopní dokladovať príjem a ďalšie skupiny, ktoré sa banke nejavia dostatočne bonitne na odsúhlasenie akéhokoľvek úveru.

Práve títo ľudia zvyknú byť pre nebankovky veľmi rozšírenou cieľovou skupinou, pretože peniaze potrebujú okamžite, čo môže „šikovná“ spoločnosť s „neférovými“ podmienkami veľmi ľahko zneužiť.

Čo je to nebankovka?

Nebankovka je zľudovené pomenovanie pre nebankového poskytovateľa pôžičky (prípadne úveru, leasingu, splátkového predaja, hypotéky a podobne).

Nebankovú spoločnosť si môže založiť prakticky ktokoľvek. Tieto firmy vystupujú zvyčajne ako spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.), čo znamená, že založenie takejto spoločnosti trvá krátku dobu, je jednoduché a v skutočnosti si nevyžaduje žiadne podmienky náročné na splnenie.

Táto skutočnosť, bohužiaľ, nahráva do kariet podvodníkom a rôznym nečestným „podnikavcom“, ktorí založia firmu s majetkom niekoľko stoviek euro a ich prvoradým záujmom je zisk z prehnane vysokých úrokov a poplatkov..

Obozretnosť je na mieste

Nebankoviek je na Slovensku obrovské množstvo, čo svedčí o tom, že v krajine nie je natoľko dobrá ekonomická situácia, aby ľudia dokázali zo svojich príjmov vyžiť. Potvrdzuje to aj fakt, že najviac žiadostí o pôžičku pochádza z regiónov s najvyššou nezamestnanosťou.

To, že si môže nebankovku založiť každý zapríčiňuje, že na Slovensku páchajú trestnú činnosť desiatky až stovky podvodníkov. V mnohých prípadoch je problém tieto osoby vystopovať, pretože sa skrývajú.

Často neuvádzajú sídlo spoločnosti a vo väčšine prípadov vystupujú pod falošnou identitou. Po „vymámení“ vstupného registračného poplatku alebo poplatku za poskytnutie pôžičky, ktorá sa nakoniec neuskutoční, prestávajú komunikovať a „zľahne sa po nich zem“.

Komu teda dôverovať?

Ak Vám banka zamietne prípadnú žiadosť o pôžičku, pravdepodobne sa automaticky obrátite na nebankovku.

Ak nedostanete dobré odporúčania od priateľov, ktorí už s niektorým z poskytovateľov spolupracovali, odporúčame využiť služby niektorého zo známych a overených slovenských poskytovateľov. V druhej časti článku Vám 5 takýchto spoločností predstavíme.

V čom je ponuka nebankoviek iná oproti bankám?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že nebankovky nie sú tak prísne, ako banky. Vybavenie pôžičky by malo byť rýchlejšie a jednoduchšie. Zvyčajne im nie je nutné dokladovať toľko dokladov, ako bankám.

Pravdou ale zostáva, že každý ústupok a „prižmúrenie oka“ nebankovky sa zákonite prejaví na výške úroku a celkovej odplate (úrok + poplatky + prípadné sankcie).

Vo všeobecnosti by sa postupy nebankoviek dali špecifikovať nasledovne.

1. Dostupnosť nižších súm

Nebankovka poskytuje menej než banka, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nie vždy totiž vyžaduje doklad o príjme, na základe čoho nemá jasnú predstavu o schopnosti klienta pôžičku splatiť. Pre istotu radšej začína na menších hodnotách a po získaní predstavy o klientovi mu ponúkne viac peňazí.

Existujú však úvery, ktoré svojou výškou a dobou splatnosti konkurujú bankovým hypotékam.

2. S dokladovaním príjmu a bez neho

Cieľom nebankoviek je požičať čo najviac peňazí čo najväčšiemu množstvu ľudí. Každý človek má príjem. Považuje sa za neho každá pravidelná platba, ktorá je pripísaná na účet žiadateľa. Nemusí to byť zákonite mzda z trvalého pracovného pomeru.

Za príjem sa považuje aj sociálna dávka v nezamestnanosti, rodičovský príspevok, štipendium, invalidný dôchodok a ďalšie pripísania na účet, ktoré dokazujú, že klient má z čoho splácať pôžičku.

Je však nutné uvedomiť si, že podľa výšky príjmu nebankovka odsúhlasuje výšku pôžičky. To znamená, že spoločnosť môže v reklame ponúkať napríklad 5 000 €, avšak pokiaľ doložíte príspevok 150 € mesačne a budete chcieť krátku dobu splatnosti, celú sumu nedostanete. Poskytovateľ Vám vypočíta takú výšku, ktorú by ste zo svojho príjmu dokázali za stanovený čas splatiť.

Požičať si bez dokladovania príjmu je možné tiež. Umožňujú to spoločnosti, ktoré sú členom niektorého z registrov a majú prístup k informáciám o dlžníkoch a neplatičoch. V nich si overujú, či sa žiadateľ v minulosti nedopustil „prešľapu“, nemá dlžoby a ak áno, musí ich mať vysporiadané. Inak mu bude žiadosť zamietnutá.

Vo všeobecnosti platí, že:

 • doklad o príjme znamená pôžičku bez nahliadania do registrov
 • bez dokladu o príjme – pôžička so skúmaním registrov

Práve kvôli možnosti požičať si bez dokladovania príjmu sú nebankovky veľmi populárne hlavne pre nezamestnaných ľudí či pre tých s nižším príjmom.

3. Rýchle dodanie peňazí

Rýchlosť vyplatenia peňazí je jedna z výhod, ktorou sa snaží prezentovať každá nebankovka. Iba tak totiž osloví aj zúfalých žiadateľov, ktorí potrebujú peniaze akútne, a teda okamžite. My však žiadateľom odporúčame vyhradiť si čas potrebný na prieskum. Existuje šanca, že nájdete aj výhodnejšie riešenie, i keď doručenie peňazí môže trvať dlhšie.

4. Vybavenie z pohodlia domova

Ďalší zo sloganov, ktorými sa nebankovky rady oháňajú. Na jednej strane je to výhoda, pretože s touto možnosťou sa stretnete najmä pri spoločnostiach, ktoré nemajú pobočky a fungujú výhradne cez internet. Firmy šetria náklady, čo môže pôžičku zlacniť oproti konkurencii, ktorá musí platiť drahé priestory prenájmov a množstvá zamestnancov.

5. SMS a online žiadosť

Tieto metódy podania žiadosti a vybavenia pôžičky majú nasadené aj banky, avšak častejšie sa s nimi stretnete u nebankoviek.  Sú to rýchle spôsoby, ako získať pôžičku a opäť patria medzi tie, ktoré môžu klienta odbremeniť od poplatkov.

6. Žiadne poplatky vopred ani navyše?

Túto vetu budete počuť úplne všade. Každopádne to, že si poskytovatelia vrátane bánk neúčtujú poplatky za schválenie, spracovanie, predčasné splatenie atď. znamená, že poplatok nezaniká, ale je započítaný buď v úroku alebo celkovej odplate. 

Zadarmo dnes nie je nič a to, že poplatok nie je nikde uvedený neznamená, že by skutočne neexistoval. Je len jednoducho „zamaskovaný“ alebo „prevtelený“ do inej platby.

Vláda stanovila všetkým poskytovateľom úverov (banky + nebankovky + súkromníci) tzv. úrokový strop. Jedná sa o maximálnu možnú odplatu za pôžičku. Pokiaľ poskytovateľ prekročí danú hodnotu, zmluva sa stáva neplatnou.

7. Bez dokazovania účelu

Bežná praktika u všetkých poskytovateľov. V súčasnosti sa účel vyžaduje iba pri hypotékach, kde sa očakáva, že peniaze budú použité na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Je teda nutné odkladať faktúry a bločky. Bežné pôžičky a úvery sú od dokazovania účelu odbremenené.

8. Vernostné programy a zvýhodnenia vracajúcich zákazníkov

Keďže nebankovky chcú, aby sa ich klienti vracali, zvyknú na prvý krát ponúkať menšie množstvo peňazí. Po jeho bezproblémovom a včasnom splatení si klient získa dôveru a pri ďalšej žiadosti mu bude poskytnutá vyššia suma s ďalšími výhodami, ako napríklad nižší úrok alebo odpustenie niektorých poplatkov. Opäť sa jedná o individuálnu službu a každá nebankovka má inú ponuku.

9. Splátkový predaj

Na Slovensku existuje niekoľko nebankoviek, ktoré umožňujú riešiť prostredníctvom nich splátkový predaj. Zákazník si kúpi tovar, za ktorý neplatí hneď, ale po častiach v nastavených časových intervaloch. Za tovar neplatí priamo predajcovi, ale nebankovke, ktorá predmetný tovar predajcovi uhradila. 

Zákazník ale za tovar zaplatí viac. Zvyčajne je to 1 splátka navyše, ktorá je províziou pre nebankovku. Banky takúto možnosť neponúkajú.

Výhody a nevýhody nebankových pôžičiek

Medzi hlavné výhody nebankových pôžičiek patrí:

 • zvyčajne najrýchlejšie dodanie peňazí
 • oproti bankám jednoduchšie vybavenie aj bez návštevy pobočky
 • moderné spôsoby podania žiadosti
 • vhodné takmer pre každého s príjmom – aj pre nezamestnaných, rodičov, dôchodcov
 • bez dokladovania účelu
 • bez nahliadania do registrov – ak je dokladovaný príjem
 • bez ručiteľa možnosť čerpať viacero úverov naraz – to však záleží na konkrétnom poskytovateľovi
 • vernostné programy pre vracajúcich sa klientov
 • možnosť poistiť sa proti neschopnosti splácať
 • predĺženie/skrátenie doby splatnosti

Nebankové pôžičky však majú aj svoje negatíva. Medzi tie hlavné patrí:

 • vyššie úroky a celkové poplatky než v bankách
 • množstvo neserióznych firiem na trhu
 • často skryté poplatky a zavádzajúce tvrdenia
 • nahliadanie do registrov (nie vždy)
 • dodatočné úpravy zmluvy za poplatok (doba splatnosti, výška splátky a pod.)

Preto záleží na každom žadateľovi či sa rozhodne pre tento typo pôžičky, alebo skôr uprednostní pôžičku od banky.

Známi slovenskí poskytovatelia nebankových pôžičiek

Nasledujúci poskytovatelia pôžičiek patria medzi najvyhľadávanejšie na Slovensku. Po chvíľke hľadania by ste istotne našli aj iné spoločnosti s podobnými alebo rovnakými podmienkami. Tie, ktoré budeme menovať, si za roky svojho pôsobenia získali obľubu a najmä dôveru zákazníkov, čo ich radí do popredia oproti neovereným a novým poskytovateľom.

Cetelem – najznámejší poskytovateľ na Slovensku:

 • peniaze od 2 000 do 25 000 €
 • doba splatnosti 6 až 96 mesiacov
 • s jednoduchou on-line žiadosťou
 • s dokladovaním príjmu

TopPôžička.sk – pôžička podľa vlastných predstáv:

 • peniaze od 100 do 5 000 €
 • doba splatnosti 1 až 7 rokov
 • vhodná pre každého
 • minimálna doba splatnosti 12 mesiacov

Úver4you – nebankový úver zaručený nehnuteľnosťou:

 • peniaze od 1 500 do 20 000 €
 • doba splatnosti 96 mesiacov
 • ručenie nehnuteľnosťou
 • pôžičky iba pre západoslovenskú klientelu

Creditone.sk – obľúbený poskytovateľ krátkodobých pôžičiek s prvou ZADARMO:

 • peniaze od 5 do 500 €
 • doba splatnosti 30 dní
 • vernostný program
 • prvá pôžička s obmedzením na 180 €

Pôžičkomat.sk – krátkodobé pôžičky s expresným doručením peňazí:

 • peniaze od 25 do 200 € – s vernostným programom až do výšky 700 €
 • doba splatnosti 5 až 31 dní
 • pre nezamestnaných, ženy na MD, dôchodcov atď.
 • nahliadanie do registrov

Toto je päť najvyhľadávanejších poskytovateľov nebankových pôžičiek na slovenskom trhu.

Slovo na záver

Rečami o snahách nebankoviek získať klienta aj za cenu toho, že zákazníka nejakým spôsobom podvedú, sme Vás nechceli vystrašiť. Na Slovensku je stále dostatok bezpečných poskytovateľov, ktorí majú transparentné podmienky a oboznámia Vás so všetkými poplatkami a presnou výškou úroku bez tajností.

Je však nutné uvedomiť si, že pôžička je bežnou predajnou komoditou, ktorú poskytovateľ a ako predajca predáva zákazníkovi. Pri predaji ide vždy zákonite o zisk. Kvôli tomu klient s istotou zaplatí viac, než si požičal a to bez výnimky. Záleží však iba na ňom, komu zverí svoju dôveru a požiada o peniaze.

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang