Pôžičky pre študentov – podmienky, recenzie

Ak práve študujete na niektorej z vysokých škôl, tak veľmi dobre viete, že pre pohodlnejšie štúdium potrebujete dostatok peňazí. S vysokou školou sú totiž spojené nielen určité povinnosti, príjemne posedenia s priateľmi, ale aj mnohé výdavky. A tých skutočne nie je málo.


Obsah článku


Existuje veľa spôsobov, ako študenti môžu získať pôžičky. Študenti môžu žiadať o požičanie od rodiny, dobrovoľníckych skupín alebo od štátu.

Keď rodičia nemajú a štipendium nestačí

Veď to možno sami poznáte. Potrebujete zaplatiť nájom za internát alebo v horšom prípade nájom za privát. Byť celé štúdium na pečive so syrovou nátierkou sa tiež nedá a peniaze treba aj na veci ako električenka a knihy. V horšom prípade si musíte na nasledujúci semester kúpiť aj notebook či mobilný telefón, keďže ten súčasný v lete vypovedal službu.

To všetko sú väčšie i menšie náklady, na ktorých úhradu však sociálne štipendium ani zďaleka nestačí. Teda len za predpokladu, že sa vám sociálne štipendium podarilo získať. Ak nie, tak máte bohužiaľ ešte väčšiu smolu.

Čoraz častejšie totiž ani samotní rodičia nemôžu svojim deťom poskytnúť pomocnú ruku a dopriať im „hladšie štúdium“. Ako sa teda vyhnúť stresu z nedostatku peňazí a sústrediť sa iba na svoje vzdelanie?

Práca alebo študentské pôžičky

Nájsť si prácu alebo brigádu popri škole je síce náročné, ale nie nemožné. Po škole alebo cez víkendy si dohodnete zopár hodín, počas ktorých dokážete zarobiť na základné výdavky. Ak k tomu človek priráta spomínané sociálne štipendium + nejaké peniaze od rodičov, tak zistí, že dokáže v pohode vyžiť celý ročník.

Čo však v prípade, že študent nemá popri škole a učeniu dostatok času? Pracovať cez skúškové obdobie sa naozaj nedá.

Druhým a podstatne jednoduchším riešením je pôžička pre študentov. Vďaka peniazom z nej dokáže študent vykryť menšie, ale aj vyššie výdavky. A hlavne – môže sa sústrediť výhradne len na svoje štúdium, výsledky a nemusí sa trápiť tým, či bude mať nasledujúci mesiac na zaplatenie nájmu.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo vlastne pôžičky pre študentov ponúkajú, ako ich môžete získať a kto ich momentálne poskytuje.

Kto poskytuje pôžičky pre študentov?

1. Fond na podporu vzdelávania

Vaša prvá voľba by mala rozhodne padnúť na Fond na podporu vzdelávania. Ide totiž o inštitúciu, ktorá bola založená ako neštátny účelový fond. Cieľom fondu je poskytovať výhodné bezúčelové pôžičky pre vysokoškolských študentov a pedagogických zamestnancov.

Na začiatok však musíme zdôrazniť, že žiadosť o pôžičku musíte podať väčšinou už do 30. októbra. Ak tento termín nestihnete, tak bohužiaľ nemáte šancu peniaze získať. V žiadosti nájdete všetky dôležité inštrukcie a postupy, ktoré musíte dodržať.

Parametre pôžičky

Určite vás zaujíma, koľko si budete môcť z Fondu na podporu vzdelávania požičať. Existujú dve možnosti:

 1. Výška pôžičky pre študentov I. a II. stupňa VŠ je maximálne 2 500 €.
 2. Výška pôžičky pre študentov III. stupňa VŠ je maximálne 5 000 €.

Minimálna suma, ktorú si môžete požičať je stanovená hodnotou 500 €, pričom doba splatnosti je nastaviteľná od 5 do 10 rokov po ukončení štúdia. V žiadosti o pôžičku však uvádzate aj počet rokov, ktoré ešte budete študovať.

Počas týchto rokov nebudete musieť pôžičku splácať a využijete tzv. odklad splátok. Splácať pôžičku začnete teda až po ukončení štúdia. V prípade predčasného ukončenia štúdia sa odklad splátok ruší a musíte začať splácať okamžite.

Úroková sadzba je v kalendárnom roku 2015/2016 stanovená na 2,07 % p.a. a RPMN predstavuje len 1,51 % p.a. V porovnaní s ostatnými pôžičkami je tak hneď jasné, že pôžičky pre študentov z Fondu na podporu vzdelávania sú veľmi výhodné.

Reprezentatívny príklad:

Peter sa chystá do 1. ročníka VŠ a chce si požičať z Fondu na podporu vzdelávania 2 500 €. Vie, že študovať bude 5 rokov, takže v žiadosti uvedie odklad splátok na 5 rokov. Rozhodne sa, že po ukončení štúdia bude peniaze splácať 10 rokov. Akonáhle dokončí vysokú školu začne mesačne splácať 24,01 €. Úrok jeho pôžičky bude na úrovni 2,07 %, RPMN bude 1,51 % a celkovo zaplatí 2 880,61 €. Celkové náklady na pôžičku tak budú predstavovať 380,61 €.

Podmienky pôžičky

Žiadateľ o pôžičku musí spĺňať nasledovné podmienky:

 1. Byť vysokoškolským študentom. Stupeň ani forma štúdia (denná/externá) nerozhoduje.
 2. Mať trvalý pobyt na území Slovenska.
 3. Byť zapísaný do nového akademického ročníka.

Pre úspešné schválenie pôžičky je potrebné mať aj ručiteľa. Ručiteľom môže byť napríklad rodič, ale aj akákoľvek iná osoba staršia ako 18 rokov, ktorá môže preukázať svoj pravidelný príjem.

2. Slovenská sporiteľňa

Od Fondu na podporu vzdelávania sa teraz presunieme k bankám, konkrétne do Slovenskej sporiteľne. Tá totiž ako jedna z mála slovenských bánk poskytuje spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov.

Pôžička pre vysokoškolákov od SLSP je poskytovaná vo výške 1 000–8 500 €, pričom splatnosť je možné nastaviť na 1–9 rokov. V prípade, že potrebujete v jednom roku viac peňazí, tak je táto pôžička lepšou voľbou ako vyššie spomínaní FNPV.

Aby ste získali túto pôžičku s úrokom 8,50 %, tak musíte byť študentom VŠ a mať 18 až 26 rokov. Pri vybavovaní pôžičky pre študentov musíte predložiť občiansky preukaz, druhý doklad totožnosti a potvrdenie o návšteve školy. Taktiež je potrebné prísť na pobočku SLSP s osobou, ktorá bude spolu s vami úver splácať. Táto osoba musí mať potvrdenie o príjme.

Výhody:

Výhody pôžičky od Slovenskej sporiteľne sú:

 • rovnaký úrok pre všetkých študentov
 • bez poplatku za vybavenie a predčasné splatenie
 • bez dokladovania účelu
 • možnosť podať žiadosť v priebehu akademického roka

Nie však pre každého môžu tieto parametre znamenať výhody.

Nevýhody:

Pôžička má však aj svoje nevýhody:

 • úrok 8,50 % je o niečo vyšší
 • vyššia miera byrokracie

Je základom zvážiť či pôžička naozaj stojí za to.

3. UniCredit Bank

Spotrebný úver pre vysokoškolákov môžete nájsť aj v ponuke UniCredit Bank. Študentský úver z tejto banky zabezpečí, že si doprajete život na vysokej so všetkým čo k tomu patrí.

Získať môžete peniaze od 650 € až do výšky 10 000 € s možnosťou odkladu splátok na 5 rokov. Úroková sadzba je 9,50 % ročne a platí sa aj jednorazový poplatok za poskytnutie vo výške 2 % z výšky úveru (minimálne 30 €). Dĺžka splácania je ľubovoľná, no v rozmedzí od 1 do 5 rokov.

Pri odklade splátok je študent povinný splácať len úroky, ktoré však nie sú závratne vysoké. Napríklad pri pôžičke 2 000 € je ich mesačná splátka len necelých 14 €.

Podmienky pre získanie pôžičky sú totožné s tými v SLSP – vek 18 rokov, byť denným študentom akreditovanej VŠ a mať potvrdenie o návšteve školy. Do banky si však musíte priniesť aj svoj index. Je povinná aj prítomnosť rodičov, ktorí však pri pôžičke do 2 000 € nemusia svoj príjem dokladovať.

Výhody:

Výhody pôžičky od Unicredit bank sú nasledujúce:

 • až do výšky 10-tisíc eur
 • do 2 000 € bez nutnosti dokladovať príjem rodičov
 • odklad splátok istiny
 • pomerne rýchle vybavenie

Ich zváženie je však dôležité.

Nevýhody:

Aj nevýhody môžu zmeniť celkové uvažovanie nad pôžičkou.

 • úrok až 9,50 %
 • nutnosť splácať už počas štúdia úroky

Je preto potrebné sa nad nimi zamyslieť.

Oplatia sa pôžičky pre študentov?

Prípadov, kedy sa VŠ študenti musia uskromňovať, je z roka na rok viac. Aj keď vláda schválila sociálny balíček a sú pre nich „vlaky zadarmo“, tak to nič nemení na fakte, že študovať si nemôže dovoliť úplne každý.

Pôžičky pre študentov sú vhodným spôsobom ako financovať svoje vzdelanie a investovať do svojej budúcnosti. V prvom rade však odporúčame požiadať o úver pre študentov z Fondu na podporu vzdelávania, ktorý má najlepšie možné podmienky i parametre. Na záver vám prajeme už len veľa šťastia v štúdiu a potom aj pri hľadaní správneho zamestnania!

© 2024 KD.sk | Nakódoval Leoš Lang